Confessie – Raven Ruëll & Bruno Vanden Broucke
De kunstmarkt maakt de kunstenaar
Klaas Tindemans
24 april is in Vlaanderen traditioneel de Dag van het Bos, een duurzaam restant van het Bosdecreet uit 1990. Niet toevallig op die dag werden onlangs de beslissingen met betrekking tot het Kunstendecreet (2010-2012) ‘urbi et orbi’ bekendgemaakt. Dit ijkmoment van tien jaar cultuurbeleid onder minister Anciaux stond bij de volledige Vlaamse kunstensector hoog in de agenda aangekruist. De steunpunten en beroepsfederaties hadden kosten noch moeite gespaard om rechtstreeks verslag uit te brengen over de gebeurtenissen op die vrijdag. Het Vlaams Theater Instituut was met niet minder dan drie cameraploegen actief: één was opgesteld voor het kabinet van de minister van cultuur, één voor het Agentschap Kunsten, en één in het Zoniënwoud. Een hardnekkig gerucht deed immers de ronde dat de minister net daar, tussen het groen, zijn persconferentie zou geven. Niks bleek minder waar.
Bij oKo had het voltallig dagelijks bestuur het zekere voor het onzekere genomen: zij zaten voor dag en dauw, in camouflagekledij, in een beschermd loofbos aan de kust bijeen. Via Twitter volgden ze de ontwikkelingen op de voet. Er was ook sprake van broodjes.
De communicatiestrategie om de beslissing van de Vlaamse regering helder en op tijd (15.00 uur!) via internet vrij te geven was in handen van Lode Nulf, media-adviseur en communicatiespecialist van Nulf & Partners uit Brugge: ‘Onze campagne voor deze subsidieronde hebben we, zoals bekend, in november 2008 op gang getrokken met de slogan “Het bos is vol!” We hebben, vanuit het beleid, van bij aanvang voor “de groene lijn” gekozen om over de kunstensector te communiceren. Dat bleek een goede keuze. De zure opmerkingen van onze tegenstanders over “de jungle van Anciaux” of “Bertus de Boskabouter” hebben we, al zeg ik het zelf, gemakkelijk kunnen pareren. Uiteindelijk heeft een dynamisch discours over bomen, struikjes, kwaliteitshout, zomersnoei en zaaddozen de boventoon gehaald. Dat gaf heel veel zuurstof aan het debat over het kunstenbeleid.’
Om 15.00 uur ging het toch nog fout. De informatie verscheen niet op tijd online en het was voor duizenden betrokkenen anderhalf uur bang tot zeer bang afwachten. Her en der sloeg de paniek toe: bij twee bedreigde gezelschappen werd na kort beraad en voor alle (sociale) zekerheid nog snel collectief ontslag genomen. Eén organisatie liep rond 16.00 uur over van Kunsten naar Erfgoed en vroeg daar asiel aan. In Theater Opstakel in Wijkname vielen tijdens de matineevoorstelling twee acteurs flauw. Ook daar waren voordien broodjes gesignaleerd.
Nulf relativeert de zenuwachtige situatie enigszins: ‘De belangrijkste spelers in het kunstenveld beschikten uiteraard over de mobiele telefoonnummers van de kabinetsmedewerkers. Die waren al de ganse week stand-by, netjes regionaal verdeeld. Voorts circuleerden de subsidiegegevens vanaf de middag reeds op diverse Facebookpagina’s. Daarmee bereik je toch al snel 27,9% van de eigenlijke doelgroep en het zijn tenslotte vrienden. Maar ik geef het toe: ruim 12 000 mensen die vanaf 14.52 uur zonder onderbreking op de “refresh”-knop van hun computer hamerden, daar kon ons logistiek platform niet tegenop.’
Niet iedereen hecht evenwel geloof aan deze versie van de feiten. Volgens insiders was de vertraging te wijten aan de discussie over het schrappen van de uitdrukkingen ‘de diversiteit van het geografisch arboretum’ en ‘de nakende aspergeteelt’ uit de finale persmededeling. Minister van leefmilieu Hilde Crevits had het over een ontoelaatbare bevoegdheidsoverschrijding van collega Anciaux en dreigde het akkoord over het Kunstendecreet binnen de Vlaamse regering op te blazen. In Knack verschijnt binnenkort een reconstructie van het incident.
Op CNN gaf Geert Van Der Speeten, bij valavond, rechtstreeks vanuit Tervuren tekst en uitleg bij de voorbije subsidieronde. Hij droeg, weliswaar net buiten beeld, een press for more-button en bevestigde de relatieve ‘feel good’-situatie in Vlaanderen. Op de vraag hoe hij dacht dat de automobielsector in de rest van Europa zou reageren op het nieuws over de Vlaamse subsidies, moest hij helaas het antwoord schuldig blijven.
KRIJG JE GRAAG ONS PAPIEREN MAGAZINE IN JOUW BRIEVENBUS? NEEM DAN EEN ABONNEMENT.
REGELMATIG ONZE NIEUWSTE ARTIKELS IN JOUW INBOX?
SCHRIJF JE IN OP ONZE NIEUWSBRIEF.
JE LEEST ONZE ARTIKELS GRATIS OMDAT WE GELOVEN IN VRIJE, KWALITATIEVE, INCLUSIEVE KUNSTKRITIEK. ALS WE DAT WILLEN BLIJVEN BIEDEN IN DE TOEKOMST, HEBBEN WE OOK JOUW STEUN NODIG! Steun Etcetera.